În Derby-ul Etern, jucat sâmbătă la Maksimir, Dinamo a învins Hajduk cu 2-0, cu golurile marcate de Bakrara și Belje. Campionatul a fost rezolvat înainte de meci; 'albaștrii' sunt cei noi campioni ai Croației și au demonstrat dominanța lor în meci. Cu ambii echipe lipsite de un imperativ rezultat, focul a fost pus pe mesajele provocatoare ale Bad Blue Boys de adrese Torcida. Unul dintre punctele de culminare a fost un banner incendiator pus de fani de la Dinamo pe standul de la nord.

După meci, Bad Blue Boys s-au anunțat pe profilul lor oficial Telegram cu un extragere din filmul Vratit će se rode. În scena, personajul Rake se adresează Beograđenilor cu cuvintele: "Ai făcut-o, Beograđeni, iau-ți maica. Mă duc la bere."

Înainte de meciul de la Maksimir, Bad Blue Boys au provocat suporterii lui Hajduk cu referințe la recentele legături cu vecinii lor de est, cântând hit-ul lui Jure Stublić, "E, moj druže Beogradski," iar ulterior, în primele minute, mii de spectatori au cântat o parodie a piesei lui Srebrnih krila, "Nek živi ljubav, nek se budi dan, neka svako dijete mrzi Partizan."

Pe parcursul meciului, Bad Blue Boys au pus afișe cu mesaje precum "Nu ascultați povestirile cupeștilor 'eroi', erau cel puțin 1000 de bărbați" și "Vă întrebați dacă vă au trădat, cei de la primul rând care 'nu știau'."