Campionă olimpică de două ori, Katie Archibald, s-a retras după 13 ani de carieră în ciclismul de pistă. La 32 de ani, ciclistica britanică a început studiile pentru a deveni asistentă medicală, dar acest lucru nu este motivul pentru care a abandonat sportul.

Archibald are 51 de medalii de elite, inclusiv prima sa titlu european în cucerirea în echipă din anul 2013, iar a lipit de Olimpiada din Paris 2024 din cauza a două fracțiuni ale picioarei, rezultată dintr-un incident domestic. Măriile carierei sale includ primirea unei medalii de aur pentru olimpiada în Rio 2016 și cucerirea în echipă la Olimpiada din Tokio 2020.

"Dragul meu este să mă cununț. După 13 ani la cel mai înalt nivel internațional și mai ales în competiția cu fratele meu mai mare, John, am decis să mă retrag din ciclism. A fost o onoare să reprezint Britania și să pun echipa întotdeauna în primul loc. Sunt fericit că am lucrat alături de cei mai buni ciclisti din țară," a declarat, citat de DPA.