Madison Keys, care a ajuns în top 5 al clasamentului și se află acum pe poziția 19 în clasamentul WTA, este una dintre cele multe tenisiste care sunt dispuse să boicotizeze turnurile Grand Slam pentru a exercita presiune asupra organizatorilor. Într-un interviu cu AFP, Keys a exprimat îngrijorările sale și a menționat că mulți dintre cei mai buni jucători cer o mai mare parte din veniturile turnurilor, cu cea mai bună jucătoare din lume, Aryna Sabalenka din Belarus, de asemenea gata să se alăture boicotului.

Keys a descris evoluția sa în legătură cu cortele de argilă în interviu, spunând: "Când am început să joc pe argilă acum câteva ani, nu mă plăcea suprafața - este încetă, și punctele sunt lungi. Cu toate acestea, pe măsură ce am învețat, am învățat să apreciez stilul diferit de joc pe cortele roșii. Am avut câteva succesuri, așa că am început să-mi cred. Am oportunități bune la Roland Garros. Trebuie să găsesc jocul meu și să fiu la 100%. Dacă fac asta, am oportunități."

"Cred că este important ca vocea jucătorilor să fie audibilă atunci când sunt luate decizii majore. De mulți ani, jucătorii au încercat să se așeze la masă și să negocie cu organizatorii Grand Slam. Asta nu a dus la nimic serios până acum. Acum, un număr mare de jucători s-au unit în jurul ideii că un boicot este necesar. Sper că nu va ajunge la asta. Dar e grozav să văd atâtea jucători, mai ales cei mai tineri, gata să lupte pentru toți ceilalți. Sunt gata pentru un boicot și mulți alți vor face asta. Cred că asta e inspirator," a adăugat ea.