Tenismoda poloneză Iga Švajntek și cea japoneză Naomi Osaka au înregistrat victorii convingătoare, avansând în runda a patra a turneiu de tenis feminin din Romă. Švajntek a învins Elisabetta Cocciaretto cu scorul de 6-1, 6-0 în 65 de minute în duminică, ajungând la runda a patra a acestui turneu pentru a cincea dată în cariera sa. Această rezultată este familiară, deoarece cele două s-au întâlnit în primul tur al ediției din anul trecut, cu Švajntek câștigând cu același scor.
Se alătură la runda a patra cea de rang 15 mondial, Naomi Osaka, care mai devreme în ziua aceea a înregistrat o victorie de asemenea dominantă asupra rangului 19 Diana Shnaider. Osaka a învins Shnaider în doar 54 de minute, permitea acesteia doar trei meciuri în victoria sa cu scorul de 6-1, 6-2.
Aceste două favorite, care împreună dețin 10 titluri Grand Slam, se vor confrunta în runda a patra în capitala italienă. Ele nu s-au mai întâlnit de la 2024 în Stuttgart, cu Švajntek înainte cu scorul de 2-1 în raportul lor.
După ce a scăzut la rangul 130 în clasamentul WTA, tenismoda ceașă de Karolína Plíšková arată o formă îmbunătățită. A avansat la runda a patra în doar 78 de minute, învins Laura Siegemund, de rang 46 în clasament, cu scorul de 6-1, 6-4. În ciuda poziției actuale, Plíšková a fost impresionantă pe gramele de argilă în sezonul acesta. Înainte de a ajunge la Romă, a ajuns la meciurile de cuartfinal în cele două ultime turnee pe grame de argilă, înregistrând victorii remarcabile asupra jucătoarelor din top 50, Elise Mertens, Maria Sakkari și Ekaterina Alexandrova.
Suspecta ei următoare, totuși, este un provocare mult mai grea: Elena Rybakina din Kazakhstan, de rang 2 la nivel mondial, care mai devreme în ziua aceea a învins Aleksandra Eala din Filipine cu scorul de 6-4, 6-3 în 93 de minute.
Americanca Jessica Pegula, pe de altă parte, a înregistrat prima sa victorie în două runde de lovire, învins Rebecca Masarova (Elveția) cu scorul de 6-0, 6-0, și se va confrunta cu Anastasia Potapova (Austria) în runda următoare.
Comments