Primul exercițiu militar comun între Sârbia și NATO, numit "NATO-Sârbia", a început în apropiere de Bujanovac. Exercițiul, organizat de Comandamentul Armatei Sârbe și Comandamentul Aliaților de Forțe Comune Napoli, va dura până pe 23 mai.
Aproximativ 600 de membri ai Forțelor Armată Sârbe, împreună cu personal din Italia, România și Turcia, participă la exercițiul. Activitățile de câmp pentru două săptămâni se vor concentra pe operațiuni de sprijin al păcii, cum ar fi securitatea bazelor, lucru la posturi de control, control al gândeștilor în masă și operațiuni în mediul urban.
Exercițiul este condus de Col. Branislav Stevanovic, Vicecomandantul Brigăzii de Armată a 3-a, cu planificatorii militari și observatorii din Franța, Germania, Italia, Muntenegru, România, Sârbia, Turcia, Regatul Unit și Statele Unite așezându-se, de asemenea, prezent.
Același minister spune că exercițiul este implementat în baza concluziei Guvernului Sârbe și reprezintă o continuare a cooperării reciproc beneficiare, concrete și transparente dintre Sârbia și NATO în cadrul Programului de Parteneriat pentru Păcire, pe baze egale și cu respect pentru neutralitatea noastră militară. Această cooperare se concentrează pe conservarea păcii și stabilității în regiune, îmbunătățirea capacităților operaționale ale forțelor armate și consolidarea încredințării și a înțelegerii reciproce.
Ministerul Apărării a adăugat că participarea la exercițiile internaționale îmbunătățește capacitatea comanilor și a unităților Armatei Sârbe de a efectua o gamă largă de sarcini, inclusiv participarea la operațiuni de păcii; în același timp, confirmă determinația Republicii Sârbe de a colabora cu toți partenerii și de a menține păcii și stabilitate.
Comments