Studenții români au câștigat la 44-a Olimpiadă Balcanică de Matematică (BMO 2026), care a avut loc de la 3 mai până la 8 mai în Tessalonica, Grecia. Echipa a câștigat o medalie de aur, una de argint și patru de bronz.
Câștigătorii
La fața echipării se află Andrei Vila din Liceul Internațional de Informatică din București, care a câștigat medalie de aur. Îl urmează David-Vlad Marghidan, de asemenea de la Liceul Internațional de Informatică din București, care a câștigat o medalie de argint. Patru medalii de bronz au fost acordate lui Mircea Maxim Rebengiuc din Colegiul Național de Informatică "Tudor Vianu" din București, Ștefan-Cătălin Savu din Colegiul Național "Ion Luca Caragiale" din Ploiești și Aida Mitroi și Alexandru Ciobotea, amândoi de la Liceul Internațional de Informatică din București.
Coordonatori de Echipă
Echipa a fost gestionată de Profesorul Cătălin Gherghe din Facultatea de Matematică și Informatică a Universității din București și Ovidiu Sontea din Colegiul Național "Tudor Vianu" din București.
Previzualizare Competiție
BMO 2026 a inclus echipe din 12 de țări membre, inclusiv Albania, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Cipru, Grecia, Macedonia de Nord, Muntenegru, Republica Moldova, România, Serbia și Turcia. De asemenea, echipele invitate au participat din Algeria, Arabia Saudită, Azerbaidjan, Franța, Georgia, Italia, Kazakhstan, Kirguizistan, Litua, Malaezia, Turkmenistan, Uzbekistan și Regatul Unit.
Susținere pentru Echipa Română
Ministerul Educației și Cercetării din România a susținut echipa națională prin acoperirea costurilor de participare, cheltuielilor de călătorie și oferirea unei cheltuieli zilnice pentru durata competiției.
Comments