Echipele românești de tenis de masă, atât pentru băieți cât și pentru fete, au obținut locuri printre primele 16 la Campionatele Mondiale de Echipe de Tenis de Masă din 2026, care au loc la Londra. Echipa românească masculină, rangul 14 la nivel mondial, a depășit echipele poloneze, rangul 17 la nivel mondial, prin intermediul unor serii de meciuri intense, conform raportului Federației Române de Tenis de Masă.

Echipa masculină în triumf

Victoria echipei masculină românești a fost asigurată prin o combinație de jucărie de abilitate și decizii strategice. Iulian Chirița a început puternic, învingând Milosz Redzimski cu 3-2 (11-8, 11-9, 6-11, 3-11, 11-7) într-un meci strâns. Ovidiu Ionescu a urmat cu o victorie dominantă de 3-1 împotriva Maciej Kubik (11-3, 11-9, 6-11, 11-6), menținând conducerea României. Eduard Ionescu a pierdut meciul său cu o margine mică, dar a revenit la masa de joc unde Iulian Chirița a învins Marek Badowski cu 3-0 (11-4, 11-8, 12-10).

Echipa feminină progresează

Echipa feminină românească, rangul 7 la nivel mondial, a obținut și ea locul printre primele 16 cu o victorie decisivă de 3-0 împotriva Olandei. Meciul a văzut o revenire puternică de la partea Bernadette Szocs, care a reușit să revruneze după a fi fost în urmă cu 2-0 împotriva Britt Eerland. Elizabeta Samara a urmat cu un meci dificil împotriva Jie Li, menținând conducerea României. Andreea Dragoman a asigurat calificarea cu o victorie ușoară de 3-0 (11-3, 11-3, 11-4) împotriva Tanja Helle.

Echipa masculină românească va juca împotriva câștigătorului meciului dintre Australia și China în miercuri, 6 mai. Între timp, echipa feminină va juca împotriva câștigătorului meciului dintre Egipt și Slovacia pe același zi.