Pilotul Tech3 KTM, Maverick Viñales, se va întoarce la MotoGP în timpul următorului weekend pentru Grand Prix de Catalunya, în Barcelona, conform anunțului echipei său.

Viñales a sărit din toate rundele "Jerez" și Le Mans de anul trecut după ce a trebuit să se submetă unei operații de recuperație a umărului, care a fost rănit în vară trecută. Operația a fost realizată la începutul lunii aprilie, după ce pilotul spaniol s-a retrăsit de la Grand Prix-ul SUA imediat după prima sesiune de trening liberă din Austin.

Ducătorul mondial va lipsi din runda din Catalunya din cauza povădii pe care a primit-o în Le Mans săptămâna trecută, iar Ducati a decis să nu îl înlocuiască. Așadar, 21 din 22 campioni, plus test pilotul Yamaha, Augusto Fernández, care va începe cu "wild card" al doilea dată în acest an, vor participa la cursa.

Imagini: Gettyimages