Dino Prizmic a fost eliminat din "Masters" în Roma. În runda de jumătate, a fost mai bine de el Karen Khachanov, care a câștigat cu scorul 6:1, 7:6 (2).

Talentul de 20 de ani are multe de care să fie mulțumit din performanța în Roma. Nu doar că a ajuns la runda de jumătate a unui turneu Masters 1000 ATP pentru prima dată în cariera sa, dar și a învins cel mai de succes tenisist din toate timpurile, Novak Djokovic.

Azi, totuși, Prizmic nu a fost în măsură să depășească al 15-lea la nivel mondial, Khachanov. Rusul a avut o servă excelentă, a fost încrezător în fața probelor și a făcut mai puține greșeli neprovocate decât adversarul său.

Khachanov a finalizat meciul cu 20 câștigări și 31 greșeli neprovocate, în timp ce Prizmic a încercat să fie agresiv – înregistrând 27 câștigări și 37 greșeli neprovocate. Khachanov va juca pentru primul său sfertfinal în Roma.

Jucăriile din începutul meciului au fost lungi, dar Khachanov a reușit să facă două profe și să conducă cu 4-0. Prizmic a reușit să se înregistreze pe tablă, dar adversarul său mai experimentat a câștigat setul pe serval său.

În al doilea set, s-a desfășurat o luptă mai echilibrată, după ce s-au schimbat unul cu celălalt în cele două profe la început. Khachanov a fost într-o situație dificilă la jucăria a noua, dar a reușit să scape. În cele din urmă, tiebreakul a decis totul, iar experiența a fost de partea rusului, care s-a întâlnit cu victoria finală.

În sfertfinal, Khachanov va juca împotriva lui Casper Ruud, care a eliminat al optulea clasat, Lorenzo Musetti, cu scorul 6-3, 6-1.