Campionul mondial din Moto3 din 2022, Izan Guevara, a câștigat a doua sa victorie în clasa Moto2 a Campionatului Mondial de Motociclism la Circuitul Bugatti din Le Mans, Franța. Lupta a fost redusă la doar nouă dintre cele 22 planificate girouri din cauza unor serie de întreruperi, inclusiv un semnal roșu dat după al treilea tur. Incidentul care a declanșat semnalul roșu a fost căderea lui Jorge Navarro la ieșirea de la ultimul viraj, ceea ce a dus la intervenția marșalilor pe linia de pornire-final.
Guevara, care a avut o performanță puternică totul weekend, a dominat restart-ul și a terminat cu o avansare de jumătate de secundă față de Manuel Gonzalez. Ivan Ortolá a terminat pe al treilea loc, marcând primul său podiul Moto2 din 2026. Alonso López și David Alonso au terminat pe al patrulea și respectiv al cincilea loc, urmat de Celestino Vietti, Senna Ajji, Joe Roberts, Filip Salaț și Aron Canet, care au terminat în topul 10. Dani Olgado, Sergio García, Jozan van der Goot, Deniz Oncu și Tony Arbolino au câștigat și ei puncte.
Olgado, care a avut o cădere la pornirea inițială, a beneficiat de semnalul roșu și a putut reporni, dar a pierdut nouă poziții din cauza unui contact cu partenerul său de echipă Alvaro Parente, terminând pe locul 11. Cu câteva poziții după victoria lui Guevara, Manuel Gonzalez conduce Campionatul Mondial după cinci etape din sezon cu un scor activ de 9.5 de puncte. Senna Ajji, care a terminat pe locul șaptea la Le Mans, a scăzut pe al treilea loc în clasament, cu 20.5 de puncte în urma lui Gonzalez.
Sezonul 2n Moto2 va continua sănătatea cu Grand Prix-ul din Catalunia la Barcelona.
Comments