Săptămâna înainte de Giro d'Italia a fost răstimpită de un val de boli gastrointestinale printre cicliștii care s-au boilit după cursa pe drumuri umede și ușor pufoase în Belgia sâmbătă trecută. Simptomele includ dureri abdominale, vomit și febră, cu cel puțin un ciclișt forțat să renunțe la Grand Tour viitoare din cauza acestor simptome.

Detalii ale Epidemiei

După condițiile dificile din cursa recentă în Belgia, mai mulți cicliști pro de calitate au fost atacate de apariția bruscă a simptomelor gastrointestinale. Drumurile umede și pufoase par să aibă un rol semnificativ în răspândirea bolii, deoarece cicliștii au fost expuși la suprafețe potențial contaminante. Cel puțin un ciclișt a fost forțat să se retragă de la Giro d'Italia din cauza severității simptomelor.

Epidemia subliniază provocările fiziologice și ale mediului cu care se confruntă cicliștii pro de calitate, mai ales în perioada înainte de evenimente majore precum Giro d'Italia. Cicliștii trebuie să rămână vigilenți în ceea ce privește sănătatea lor și condițiile în care cursează pentru a evita astfel de retrograderi.