O pasageră franceză care era pe navăa "Hondius", care a fost afectată de o epidemie de hantavirus, a avut un test pozitiv pentru virus și starea sa se deteriorează, a declarat ministra sănătății franceze, Stephanie Rist, citată de Reuters și France Presse, conform BTA. Pasagera era una dintre cele cinci cetățeni francezi din bord. Restul celor patru pasageri au avut teste negative, dar vor fi retestați. Începând de acum, autoritățile franceze au urmărit 22 de contacte.

"Este esențial să acționăm la început și să încetinim lanțul de transmitere a virusului. Facem acest lucru împreună cu prim-ministrul, în special cu o ordonanță care a fost emisă astăzi și care ne va permite să intensificăm măsurile de izolare a contactelor și să protejăm populația," a adăugat ministra.

Prim-ministrul Sebastien Lecornu va organiza o întâlnire mai târziu astăzi în legătură cu criza hantavirusului. Ministerul crede că Franța are suficiente măști și teste pentru a face față unei crize potențiale. Al doilea pasager care a fost pozitiv pentru hantavirus este un american.