Reprezentanții finlandezi pentru Eurovizie, Linda și Peti Parkonen, au dezvăluit detaliile intensivă pregătire pentru competiția într-un interviu exclusiv pentru Radio Beograd 202. Linda, care va juca violinul în direct, a împărtășit detalii despre luni de pregătire, inclusiv rulade în pantofi înalte și sesiuni de antrenament într-o gimbăză congelată, unde locuitorii așteptă să o vadă pe Linda în pantofi înalte și pe alte dispozitive. „Oamenii probabil credeau că erau obișnuți, dar nimeni nu știa că mă pregăteam pentru Eurovizie," a spus Linda, râzându-și.

Peti s-a concentrat pe sesiuni de antrenament vocal, subliniind cantarea intensiv și zilnic. „A fost multă, multă cantare, cantare zilnic," a rezumat pregătirea sa. Ei au lucrat la performanță timp de aproape opt luni, examinând cu atenție fiecare detaliu, inclusiv aspectul, emoțiile, mișcările și atmosfera.

Reprezentanții finlandezi sunt mândri să aibă dreptul să jocă partea de violin al Lindă în direct pe scena, o realizare semnificativă în pregătirea lor. „Este uimitor pentru că nu credeam că vom primi aprobarea pentru asta. De la început, a fost foarte important pentru mine să joc violinul în direct pentru că piesa noastră este într-adevăr un duet," a explicat Linda.

Linda crede că acest lucru poate fi o schimbare semnificativă pentru participanții viitoare la Eurovizie, în special pentru interpreti pentru care instrumentul este un element central al performanței lor. A făcut referire la piesa „Fairy Tale” de la Ribak, care a câștigat Eurovizia în 2009. „Piesa era în esență bazată pe violin, poate chiar mai mult decât pe cantare. Acelui dat nu i se permitea să jocă în direct, și credeam că era rău," a spus Linda.

După cum sunt favoriți după prognozele de pe internet, reprezentanții finlandezi spun că sprijinul nu aduce presiune, ci le adaugă motivație. „Suntem foarte recunoscători pentru sprijinul pe care-l primim," a spus Peti. Linda a adăugat, „Simtăm o responsabilitate mare față de public. Vrem ca oamenii să simtă cât de mult apreciem că ne cred în noi. Nu vrem să le dezamăgim pe nimeni."

Reprezentanții finlandezi vor fi prezenți pe 12 mai în prima jumătate de final, împreună cu reprezentanții noștri, bandă din Niš, „Lavina".