Prima semifinălă de la Eurovision a ridicat discuții despre posibilele influențe ale muzicii bulărești. Melodia lui Moldova, "Viva, Moldova", interpretată de raparul Satoshi, a atras atenția din cauza asemănărilor cu hiturile bulărești. Această melodie, care a asigurat pentru Moldova un loc în finală, sună foarte cunoscută pentru cei care sunt apasați de muzica bulărești.

Asemănăriile muzicale ale piesei "Viva, Moldova" cu piesa "Цяло лято" ("Toată vara") a grupului Igra, care include Crisko și Leo Bianki, au generat discuții despre posibilitatea ca Moldova să fi folosit muzica bulărești. Dacă este adevărat, nu este o singură, ci trei melodii bulărești care vor fi prezentate la Eurovision anul acesta: piesa "Bangaranga" a lui Dara, care va fi interpretată în cea de-a doua semifinălă, și piesa invitatului Christian Kostov.

După cea de-a doua semifinălă a 12 mai, zece țări au fost clasificate pentru final: Finlanda, Grecia și Moldova au ocupat cele trei prime locuri, urmate de Belgia, Suedia, Israel, Serbia, Croația, Lituania și Polonia. Georgia, Estonia, Portugalia, San Marino și Munții Negri nu au trecut. Moldova a primit 778 de voturi (28,2%) din 3,000 de voturi publice.

Asemănăriile cu muzica bulărești nu au trecut nerezolvate. Leo Bianki, autorul piesei "Цяло лято", a exprimat surprinderea sa pe rețelele sociale, scriind "WTF Eurovision Song Contest" și sugerând că piesa sună prea cunoscută. Unele utilizatori de rețele sociale au chiar sugerat că Leo ar trebui să raporteze posibilele infracții de drepturi de autor la organizația Eurovision.

Cea de-a doua semifinălă, care va include și Bulgaria, este programată pentru seara aceasta. Dara va interpreta piesa "Bangaranga" ca prima. Anticipația este înaltă, deoarece Bulgaria speră să urmeze succesul participanților săi anteriori la Eurovision.