Luka Stojković a marcat ambele goluri pentru Dinamo în finala de cuptor împotriva lui Rijeka, condusul clubului la 25-lea său cuptor în istorie, inclusiv perioada fostei Iugoslavii. Acestea au fost 12-a și 13-a golul lui Stojković în sezon, în cea de-a 42-a său apariție, urmărită de nou alesul antrenor, Zlatko Dalić, din tribine.

"Sentimentul este indescriabil, nimeni mai fericit decât eu. Când am văzut că este aproape gata și am auzit suporterii noștri, mi-am făcut părul de greiere. A fost minunat să marci două goluri, nimeni mai fericit decât eu," a spus Stojković pentru MAXSport.

Dinamo a câștigat coroana dublă.

"Am vrut asta la începutul sezonului și ne-am pregătit pentru asta. Au existat câteva dezbateri despre dacă să o luăm sau nu. Dar această echipă este prea bună pentru altceva decât o coroană dublă," a subliniat Stojković.

Noul ales antrenor, Dalić, a urmărit jocul de asemenea din tribine, gândindu-se la posibilitatea de a fi convocat în echipa națională.

"Am vrut doar să ajut Dinamo să câștige trofeul, și ce va veni ulterior, inclusiv echipa națională. Dacă Dumnezeu vrea..." a adăugat Stojković.

Miha Zajc a adăugat, "Fantastic. Felicitări pentru băieții, suporterii, toată lumea. Sunt fericit. Știu că a fost un sezon greu, cu creșteri și căderi, dar la final, o coroană dublă și nimic mai bun decât asta. Astăzi am jucat, probabil, cel mai bine împotriva lui Rijeka în sezon. Am așteptat o joc greu, dar am fost bine pregătiți, am fost buni pe mingă și fără mingă, am câștigat cu dreptate."

Dinamo a avut un sprijin puternic din partea suporterilor în Osijek.

"După ultimul sezon și lipsa de câștigarea trofeului, am lucrat mult, mulțumesc lui Dumnezeu, la final am reușit. Felicitări tuturor, sper că vor fi mai multe astfel de momente," a spus Zajc.

Moris Valinčić a vorbit despre atmosfera la Osijek Arena.

"Sigur că suntem toți fericiți. Am lucrat foarte mult de la începutul sezonului pentru coroana dublă. Mulțumesc suporterilor care au venit în număr mare. Este neputin să-mi fie drăguț că ne-au sprijinit într-un număr atât de mare. Am jucat un joc excelent cu multe oportunități, iar Rijeka nu ne-a permis aproape nimic," a spus Valinčić.