Scenariu de rușine la cel mai important derby din campionatul sloven, care a devenit mai mult pentru prestigiu, deoarece atât Maribor cât și Olimpija sunt departe de cele mai bune poziții, chiar departe de competiția europeană. Meciul a fost întrerupt la minutul 52 cu Olimpija în vârf cu 1-0 după ce gardianul echipei lui Lubljana, Matavž Vidovšek, a fost lovit de un obiect și a rămas pe jos în fața suporterilor domnești.
"Mă au început să-și arunce pe mine cu candelabre romane. Mă au lovit în ureche, era zgomotoasă și a început să fume, nu am putut continua. Fireworks pentru atmosferă, totul e super, dar dacă mă ating pe mine, pe jucător, nu este potrivit. Dacă mă loviți în ochi, voi fi cauciucat. Nu e în regulă," a spus Vidovšek după meci.
Judicătorul Aleksandar Matković a întrerupt meciul la minutul 34 din cauza obiectelor aruncate de suporterii lui Maribor, iar apoi definitiv la începutul sfârșitului al doilea. Scorul pentru vârful Olimpija a fost marcat de fostul dinamoan Antonio Marin, fiind al optul său gol de campionat din sezon.
Meciul ar trebui înregistrat ca victorie 3-0 pentru Olimpija, care ar trece peste Maribor la a patra poziție din clasament, dar această poziție nu le va aduce competiția europeană, deoarece una dintre pozițiile este rezervată pentru câștigătorul cupă, care este disputată între echipa din divizia a doua Grosuplje și a șaptea clasificată Aluminij, iar a treia clasificată Bravo are șapte puncte mai mult cu două runde înainte de final.
Pentru a vedea momentul în care meciul a fost întrerupt, fă clic aici.
Comments