Câștigătorul de premii de la Bulgaria, clubul de fotbal Beroe, nu va participa la Liga I (divizia elită) în sezonul următor, conform sportal.bg. Licența clubului pentru participarea în divizia de vârf a fost revocată, iar deși Beroe are dreptul de apel, un refuz ar putea duce la scăderea directă în Liga a II-a. Este improbabil ca Beroe să obțină o licență pentru Liga a II-a, astfel ar putea fi obligați să înceapă din nou din partea de jos în grupurile regionale.

Problemele care au dus la revocarea licenței au devenit evidente acum o săptămână. Beroe, cu sediul în Pleven, a trebuit să facă față unor provocări administrative și financiare care au pus în pericol participarea lor în divizia de vârf. Clubului îi va trebui să ia în considerare cu atenție următoarele pași, inclusiv un apel pentru a menține statutul lor în competiții de fotbal de nivel superior.

Odlugul nu afectează doar viitorul imediat al clubului, ci și comunitatea de fotbal mai largă din Bulgaria. Pleven, un oraș cu o cultură puternică de fotbal, va fi fără un echipă în Liga I, o părere negativă semnificativă pentru scenariul sportiv local.

  • Club: Beroe Pleven
  • Liga: Liga I (Bulgaria)
  • Sezon: Sezonul următor
  • Odlugul: Licență revocată
  • Apel: Dreptul la apel
  • <Scădere potențială: Direct în Liga a II-a sau și mai jos